top of page

ПДС събра младежи и институции на дискусия за младежката политика

  • Снимка на автора: ПДС
    ПДС
  • 22.02
  • време за четене: 4 мин.

Младите хора поискаха създаването на младежки омбудсман в страната, който да защитава правата им



На публична дискусия „ЗАБРАВЕНИТЕ МЛАДИ. КАК И ЗАЩО СПРЯ ДОКЛАДЪТ ЗА МЛАДЕЖТА?“, Политическо Движение Социалдемократи събра млади хора и институции за обсъждане на въпросите свързани с младежката ситуация и политика в страната. Форумът беше открит от председателят на партията Елена Нонева, която приветства участниците и ги поздрави за отговорното отношение към темата. Участие в дискусията взе и вицепремиерът Атанас Зафиров, както и Мария Юрукова – съветник по вътрешна политика и гражданско общество на президента на Република България, инспектор Десислава Цанкова от „Криминална полиция“, сектор „Детска престъпност“ при ГДНП, представители на Народното събрание, представители на Националния младежки форум, представители от младежки организации на партии от Коалиция "БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и други младежки неправителствени организации.


„Много е важно да се осъзнава, че водещ или поне равнопоставен акцент в работата на Министерството на младежта и спорта трябва да бъдат въпросите за младежта. Надявам се в рамките на този управленски мандат това обстоятелство да бъде отчетено и министерство да функционира пълноценно.“ Това заяви вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров, цитиран от БТА, по време на публична дискусия на тема „Забравените млади. Как и защо спря докладът за младежта?“, организиран от Политическо движение „Социалдемократи”, част от коалиция „БСП—ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“.


По думите му в общественото съзнание остава усещането, че ММС се занимава само с проблемите на спорта, а младежта остава на по-заден план. „Трябва да е ясно обаче, че основният вектор е младежта и проблемите пред нея“, каза той.

Според него младежките въпроси изискват интегриран подход и взаимодействие между институциите. „Ще изискам информация от министър на младежта и спорта защо Докладът за младежта е спрян от пет години. Не съм учуден, че точно в този период е настъпило „замразяване“, защото това са последните години на тежката политическа криза, цикъл на постоянни предсрочни избори, служебни правителства, които се занимаваха с всичко друго, но не и с политики, още по-малко в областта на младежта“, подчерта вицепремиерът.


Държавата трябва да провежда по-задълбочени политики за развитието на младежите в България. Институциите следва да предоставят повече възможности за образователна и професионална реализация. Около това мнение се обявиха участници във форума.


Акцент на събитието беше липсата на Доклад за младежта, който за последно е изготвен през 2020 година. Демографската криза, рисковете от тютюнопушенето и употребата на забранени субстанции и липсата на места за развитие също бяха обсъдени.


От младите хора в България зависи бъдещето на страната и се нуждаем от целенасочена държавна политика, която да ги подкрепя, каза заместник- председателят на ПДС Георги Петров. Доклад за тяхното състояние би следвало да бъде изготвян всяка година от Министерския съвет.


Докладът беше спрян без никакво обяснение, а е основен инструмент за мониторинг на подрастващите, посочи Петров. По думите му още преди години е станало ясно, че проблемът с демографията сред младите хора ще се задълбочи. От 1 150 000 млади към 2019 г. техният брой е паднал до 650 000. Държавната политика не успя да намери решене на тази прогноза, смята Петров. Той акцентира и върху проблема, че млади хора напускат страната. Без редовни данни и анализ няма как да бъдат разработени ефективни мерки за насърчаване младите българи да останат в страната, каза Петров.


Трябва да работим за изграждане на цялостен подход към младежта, който да е основан на данни, смята Мария Юрукова, съветник на президента по вътрешна политика и гражданско общество. Целите и мерките, които предприемаме, са основополагащи за това младите да бъдат в центъра на общественото внимание, посочи тя.


Казваме, че младите са приоритет, но очевидно не са, коментира Атанас Радев, председател на Националния младежки форум (НМФ). Той смята, че самата структура на Министерството на младежта и спорта предполага, че младите хора са поставени на второ място.


Подобно мнение изрази и вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров, който увери, че ще се работи за това в Министерството на младежта и спорта приоритет да бъдат и младите хора. По думите му в общественото съзнание остава усещането, че това министерство се занимава само с проблемите на спорта.


Във фокуса на дискусията бяха поставени въпроси и за липсата на възможности за работа на младите хора, за развитие на собствен бизнес.


Всеки пети младеж в България не учи и не работи, като младежката безработица у нас е с 10% по-висока от средната за Европейския съюз, заяви студентът по политология Мая Панчева. Тя отбеляза и тревожната тенденция, че младите българи пушат цигари. Друг основен проблем, е че младите са често дигитално некомпетентни и това ни прави нетрудоспособни, смята още Панчева. Според ученичката Натали Мънчева трябва да има неформални образователни курсове в училища и библиотеки, за да се даде равна възможност на всички да придобият нови знания.


Участниците коментираха и необходимостта държавата да предоставя политики за спорт и свободно време за младежите. Те се обединиха около мнението, че ангажирането на подрастващите с полезни дейности ги предпазва от появата на вредни навици.


Десислава Цанкова от Главна дирекция „Национална полиция“ към МВР каза, че в министерството се правят много програми за училищата, като целта е да се покаже на децата как могат да прекарат време, без да посягат към употреба на опасни субстанции и устройства като вейп.


Председателят на ПДС Елена Нонева изрази съжаление, че само вицепремиерът Зафиров и представители на президентството и МВР са се включили в днешната дискусия. Тя каза, че на база обсъжданията ще бъдат формулирани предложения и становища, които ще бъдат внесени в Министерството на младежта и спорта.


Мирослав Минев, председател на Младежката организация на ПДС предложи идеята в България да се създаде институция на младежки омбудсман, който да защитава правата на младите хора и да бъде посредник между младежите и институциите за решаването на техните проблеми.


*В материала е използвана и информация от БТА


Снимки от форума:























































Снимки: Анетфото/Анета Николова

Comments


bottom of page