top of page

ПДС организира национална дискусия за домашното насилие

  • Снимка на автора: ПДС
    ПДС
  • преди 16 часа
  • време за четене: 5 мин.

Актуализирано: преди 1 час


София, 25 април 2025 г.
София, 25 април 2025 г.

Домашното насилие бе поставено във фокуса на провелата се днес национална дискусия, организирана от Политическо Движение Социалдемократи – коалиционен партньор в „БСП – Обединена левица“. Под надслова „Погледни отвъд страха: заедно срещу насилието“, събитието събра представители на институции, неправителствени организации, експерти и политици, ангажирани с темата за борбата с домашното насилие. Основен акцент бе необходимостта от нулева толерантност и конкретни действия – институционални, законодателни и обществени – за справяне с проблема.


Вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров бе сред основните участници в дискусията и заяви категорична позиция: „Домашното насилие не е просто личен проблем – то е белег на едно болно общество, което трябва да се лекува. Най-тревожното е, че цяло поколение расте сред насилие и свиква да го приема за нормално – в семейството или в училище. Какво е лекарството – нулева толерантност.“


Според Зафиров, решаването на проблема изисква цялостен подход и устойчиви мерки. Той цитира тревожна статистика от ООН, според която на всеки 10 минути по света една жена бива убита, както и официални данни от вътрешното министерство и прокуратурата в България, които показват ръст на престъпленията, извършени в контекста на домашно насилие. „Над 50 000 сигнала за домашно насилие са подадени само през миналата година, като най-засегнати са големи градове като София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Пазарджик“, съобщи той.


Вицепремиерът подчерта нуждата от активна роля на институциите, политическите партии и гражданското общество, както и важността на медийната среда като двигател за промяна. Той припомни, че като народен представител е внесъл законопроект, предвиждащ задължителното изграждане на поне един кризисен център във всяка административна област. Проектът обаче не е бил приет, а към момента такива центрове има само в половината области в страната.


Друг приоритет, посочен от Зафиров, е изграждането на национална информационна система за превенция и защита от домашното насилие. Системата ще обединява базите данни на различни ведомства и ще бъде свързана с единен телефонен номер – 116016 – на който ще могат да се подават сигнали за насилие. Очаква се тя да бъде напълно функционираща в рамките на следващите 14 месеца.


В рамките на дискусията Елена Нонева, председател на Политическо движение Социалдемократи, изрази тревога, че въпреки заложените в закона механизми, ефектът върху реалната ситуация с жертвите на домашно насилие остава незначителен. „Законът не дава резултат – жертвите продължават да страдат, а агресията се задълбочава“, отбеляза тя.


Социалният анализ бе продължен и от Пламенка Ангелова, която обърна внимание на културните и социално-икономическите фактори, които благоприятстват разпространението на насилие. „Патриархалната култура и бедността в определени общности създават среда, в която насилието се възпроизвежда и нормализира. Децата, израснали в такава среда, често стават носители на същия модел“, подчерта тя.


С остра критика към липсата на превенция и неефективната намеса на институциите се включи и лидерът на АБВ Румен Петков. Той постави въпроса за отговорността на прокуратурата и дознателите в случаи като този с Дебора, който предизвика сериозен обществен отзвук. „Когато имаме кампании, но престъпността расте – нещо не е наред. Кметовете трябва да бъдат включени в този разговор, а образователната система да поеме активна роля чрез редовни срещи с родители“, настоя Петков.


„Домашното насилие не е само личен проблем, а сериозен обществен въпрос, който засяга правата и достойнството на всеки човек. В Политическо Движение Социалдемократи сме категорични, че усилията ни трябва да бъдат насочени към изграждането на ефективна мрежа за бърза реакция и подкрепа, обучение на професионалисти и разработване на конкретни законодателни инициативи. Ние сме тук, за да прекъснем порочния кръг на насилието и да създадем общество, в което никой не трябва да живее в страх“, заяви Севда Реджеб, председател на Женските клубове в ПДС, по време на дискусията за борба с домашното насилие.


"Насилието над деца е глобален проблем, който засяга не само физическото и психическото им здраве, но и има дългосрочни последици за обществото като цяло. За съжаление, в България продължаваме да нямаме ефективна превенция на насилието и навременна реакция от страна на институциите. Важно е да разберем, че насилието не само вреди на децата, но също така поражда насилие, което може да се прояви и в бъдеще поведение, водещо до деструктивни последици в обществото, подчерта Десислава Ракова – общински председател на ПДС в Стара Загора.


Необходимо е да се предприемат конкретни мерки за превенция и защита на децата. Първата стъпка е да осигурим по-добра координация между институциите, които работят с деца и семейства в риск. Важно е да увеличим ресурсите за кризисни центрове и подкрепа на жертвите на насилие, като същевременно осигурим обучение на специалистите в социалната система, училищата и медицинските заведения, за да разпознават и реагират навреме на признаците на насилие.


Следващата стъпка е да се проведат мащабни кампании, които да повишат обществената осведоменост и да променят нагласите към насилието, включително чрез преодоляване на културните норми, които позволяват насилието като метод на възпитание. Не на последно място, трябва да се съберат надеждни данни за случаите на насилие над деца, за да можем да анализираме и подобрим политиките и мерките за защита и подкрепа на семействата и децата в риск", допълни още Ракова.


„Домашното насилие не е частен проблем, а дълбоко обществен – и институциите нямат право повече да мълчат. Все още твърде често насилието над жени и деца се омаловажава като "семейна драма", вместо да се третира като системен проблем, който засяга цялата общност. Особено тревожно е, че децата – дори когато не са директни жертви – остават невидими свидетели, носещи травма, страх и срам. Законът вече ги признава като пострадали, но без реално прилагане, това е само на думи. Нужно е учителите да разпознават признаците, лекарите – психосоматичните симптоми, социалните работници – да бъдат повече и по-добре подготвени, каза Пенка Атанасова от Женската организация на ПДС в Добрич.


Необходими са кризисни центрове, които не са просто подслон, а истински пространства за рехабилитация и подкрепа. Трябват ни и програми за момчета и млади мъже – за да растат с модели на уважение, а не на насилие. Мълчанието е най-големият съюзник на насилието – и ако искаме промяна, тя започва от нас, от всяка институция, от всяка общност. Нека не позволяваме повече нито едно дете да остане само в страха си“, допълни още Атанасова.


„През последните години статистиката показва тревожен ръст в сигналите за домашно насилие в България. През 2024 г. броят на сигналите достигна 53,016, което е увеличение с 48.3% спрямо 2022 г. Най-засегнатите региони са София, Варна и Сливен, с ръст от 66%, 71% и 77% съответно. За съжаление, и броят на физическите престъпления по Наказателния кодекс се увеличи почти три пъти – от 873 случая през 2022 г. до 2,555 през 2024 г., а случаите на телесни повреди нараснаха пет пъти. Това показва, че проблемът с домашното насилие става все по-сериозен и изисква усилена подкрепа и по-добра координация между институциите.“, отбеляза Леночка Ангелова, областен председател на ПДС-Монтана.


В заключение, участниците се обединиха около разбирането, че борбата с домашното насилие трябва да бъде системна, последователна и лишена от политическо противопоставяне. Диалогът, информираността и обществената нетърпимост към насилието бяха определени като ключови елементи в този процес.


Политическо Движение „Социалдемократи“ ще обобщи направените по време на дискусията предложения и ще ги внесе в отговорните институции с настояване за конкретни действия. Сред приоритетните цели са по-бърз достъп до институционална помощ за жертвите, задължителни поведенчески програми за извършителите на насилие, създаване на специализирани съдилища за домашно насилие, както и въвеждане на образователни програми в училищата за ранна превенция. Освен това, движението подкрепя идеята за национална кампания „Никога повече насилие у дома“ и по-активно ангажиране на мъжете като съюзници в борбата срещу насилието.


Поздравителен адрес до участниците в дискусията от доц. д-р Силви Кирилов - Министър на здравеопазването:





Снимки от форума:















Komentarze


bottom of page