top of page

Референдум за това кога да въведем еврото е справедливо решение

  • Снимка на автора: ПДС
    ПДС
  • преди 14 минути
  • време за четене: 3 мин.


Позиция на Политическо Движение Социалдемократи


Идеята за въвеждане на еврото в България неизбежно засяга всеки български гражданин. Това не е просто технически или административен акт – това е дълбоко стратегическо решение с трайни последици за българската икономика, финансова стабилност, покупателна способност и национален суверенитет. Затова е напълно справедливо и демократично въпросът за времето и условията, при които България ще въведе еврото, да бъде поставен пред народа чрез референдум.


Президентът Румен Радев правилно посочва, че решението за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. не е подкрепено от ясен обществен консенсус. Обществото е разделено, а липсата на открит и пълноценен дебат засилва усещането, че решенията се вземат задкулисно от институции с ниско обществено доверие. Това подкопава легитимността на всяко важно национално решение – особено когато е свързано с промяна, която ще засегне живота на всички.


Изразяваме своята подкрепа за искането за национален референдум не като отричане на европейския път на България, а като защита на правото на народа да участва в ключови за бъдещето си решения. Европейската демокрация не е съвместима с налагане на политики без обществена подкрепа. Отлагането на евентуалното приемане на еврото не означава отхвърляне, а настояване за по-добра подготовка – за ефективни мерки срещу инфлацията, за реална защита на доходите, за прозрачна информация и честен обществен дебат.


Референдумът не е акт на популизъм, а инструмент на зрелите демокрации. Провеждането му ще даде възможност за укрепване на доверието в институциите и ще предотврати риска от бъдещо обществено недоволство, ако еврото бъде въведено прибързано и без ясно разбиране от страна на гражданите. Само чрез такава отвореност можем да гарантираме, че преходът към общата валута ще бъде стабилен, справедлив и устойчив.


Нека не се страхуваме от гласа на народа. Нека покажем, че демокрацията в България не е формалност, а жива и действаща ценност. Референдумът за времето на въвеждане на еврото е не само легитимен, но и належащ демократичен акт.


Съмненията, че прибързано може да влезем в еврозоната са налице. Няма нито изграден обществен консенсус, нито стабилна икономическа и социална основа, върху която да се осъществи този преход. Ключови икономически показатели ясно показват защо:


- Висока инфлация и спад в покупателната способност

През последните години България отбелязва едни от най-високите нива на инфлация в ЕС – над 14% през 2022 г. и близо 9% през 2023 г., докато критериите от Маастрихт изискват средна инфлация, не по-висока с 1.5% от най-добрите икономики в ЕС. Покачването на цените без компенсиращ ръст на доходите ограничава възможността за плавно преминаване към нова валута без социални сътресения.


- Нисък доход спрямо средноевропейския стандарт

България остава най-бедната страна в ЕС по БВП на глава от населението. През 2023 г. той е едва около 60% от средното за ЕС, като по-ниски доходи означават по-голяма уязвимост към ценови шокове, които често съпътстват приемането на еврото – както показа опитът на прибалтийските държави.


- Няма достатъчно информационна кампания

Голяма част от обществото няма реална представа как ще се отрази приемането на еврото върху ежедневието му. Липсват целенасочени информационни кампании, ясна комуникация от страна на БНБ, правителството или парламента. Това създава условия за дезинформация, страх и спекулации – и подкопава доверието в процеса.


- Рискове за малкия и среден бизнес

Според изследвания на работодателски организации, над 40% от малките и средни предприятия нямат план за адаптация към еврозоната. Без предварителна подготовка това може да доведе до проблеми с договори, счетоводство, ценообразуване и ликвидност – особено в сектори с по-ниска маржова печалба.


- Липса на реална икономическа конвергенция

Макар България да отговаря формално на някои критерии от Маастрихт, структурната конвергенция с еврозоната остава слаба. Икономиката ни е силно зависима от еврофондове, с голям дял на сивия сектор и ограничени възможности за парична политика. Без по-силни институции и реформи, страната ще влезе в еврозоната по-скоро формално, отколкото реално подготвена.


Всичко това, поставя идеята за провеждане на референдум относно срока за въвеждане на единната европейска валута в България като напълно основателна.

Comments


bottom of page