top of page

Подкрепяме отпадането на давността за престъпления при приватизация

  • Снимка на автора: ПДС
    ПДС
  • 15.11.2017 г.
  • време за четене: 2 мин.

Позиция на ПДС //


По време на прехода в България бяха приватизирани активи на държавни дружества за милиарди левове. Една голяма част от този процес се извърши по престъпен начин и някои български предприятия бяха буквално заграбени. Част от тях бяха доведени до умишлен фалит с цел изкупуване на собствеността на безценица. В приватизационните сделки са замесени не малка част от управляващите политици досега. Съпътстващата корупция при приватитизационните сделки е огромна. На този фон в България няма сериозно разследване на криминалните престъпления по време на приватизационния процес. Няма осъдени замесени лица в тази престъпна дейност.



Българското общество никога няма да получи справедлевост, ако тези сделки не бъдат разследвани, а провинилите се не бъдат подведени под съдебна отговорност. Давността за подобни престъпления прави невъзможно съдебното преследване срещу злоупотребите при приватизация у нас. Без нейното отпадане никага няма да бъде потърсена такава отговорност, а грабителите ще бъдат оставени да се измъкнат със спечелените милиони.



Богатството създадено с труда на милиони хора се превърна в богатство на една шепа лица от така наречения политически и бизнес елит. Ето защо, ПДС се обявява в подкрепа на отпадане на давността за престъпленията при приватизация, независимо кой е вносителя на подобни промени в Конституцията. За нас това е правилно и справедливо искане. Ние не сме против частната собственост, напротив подкрепяме пазарната икономика и частната стопанска инициатива, но смятаме че тя трябва да бъде в рамките на закона и обществения интерес. Отдавна застъпваме тезата, че българската прокуратура трябва да започне разследване на целия приватизационен процес от началото на прехода. Първостепенно условие това да се случи е промяна в Конституцията и отпадане на давността за престъпления при приватизация. Единственото с което не сме съгласни в публично лансирания текст за промяна е да се ограничава прилагането на тази поправка в Контитуцията за периода 1992-2017 година. Смятаме, че тя трябва да се отнася за приватизационни сделки след 1992 г. без крайна дата в бъдеще, тъй като в България все още има държавни активи, които могат да бъдат обект на приватизация. Независимо, че сегашните държавни дружества са в забранителен списък за приватизиране, няма гаранции, че някои от тях след време няма да бъдат извадени от него.

Последни публикации

Виж всички

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page